فناوری

کرونا ویروس باعث سو استفاده هکرها در گسترش بدافزارها شد

سو استفاده هکرها از نام ویروس کرونا در ساخت باج افزارها

سواستفاده هکرها از ویروس کرونا در انتشار بدافزارها

طی گزارشی از سایت آمریکایی دیجیتال ترندز برخی هکرها بدلیل وحشت مردم جهان از ویروس کرونا سوء استفاده کرده و اقدام به ساخت و گسترش بدافزارهایی زده اند که موجب سرقت اطلاعات مهم کاربران خواهد شد.

به نقل از کارشناسان امنیت سایبری، هکرها در این روش اقدام به ارسال پیام هایی به مردم عادی ژاپن نموده اند.

سو استفاده هکرها از ویروس کرونا

و در این پیام ها ادعا کرده اند که ویروس کرونا وارد این کشور شده است! هکرها از خواننده پیام می خواهند که فایل پیوست شده ای که از نوع فایل ورد (word) است را باز نموده تا دستورالعمل های جدید پزشکی در خصوص ویروس کرونا را مطالعه کنند.

در این لحظه شخص عادی، به هنگام بازکردن این فایل، بدون اینکه آگاهی داشته باشد مجموعه ای از کدها و دستورات به صورت مخفی بر روی رایانه اش اجرا خواهد شد و باج افزار (بدافزار) Emotet بر روی سیستم قربانی نصب خواهد شد.

بعد از نصب این باج افزار روی سیستم قربانی، هکرها می توانند اطلاعات حساس کاربر را به سرقت برده و یا با اجرا کردن یک بدافزار بر روی رایانه، دست به باج گیری از شخص قربانی بزنند.

متخصصان این حوزه در گزارشی بیان کرده اند که، احتمال افزایش حملات از این روش در آینده زیاد خواهد بود! همچنین عنوان نمودند:

این حملات با استفاده از بدافزار Emotet بدلیل تاثیر گسترده ویروس کرونا در بین مردم جهان و وحشت از این بیماری می تواند به میزان قابل توجهی موفق واقع شود.

به احتمال در آینده از همین روش و نصب همین باج افزار در سایر کشورهای جهان هم استفاده می شود.

گزارش سایت Bleeping Computer در خصوص بدافزار Emotet

به نقل از سایت “بلیپینگ کامپیوتر” هکرهایی که از بد افزار Emotet استفاده می کنند، در گذشته برای انتشار این بدافزار اقداماتی از جمله دعوت به تظاهرات یا مهمانی های هالووین و کریسمس از وقایع و تعطیلات انجام داده اند.

اما دوباره با گسترش و شیوع ویروس کرونا هکرها اقدام به انجام این کار کرده اند.

(تا کنون بیماری کرونا منجر به کشته شدن بیش از 310 نفر و مبتلا شدن حدود 15 هزار نفر در سراسر جهان شده است)

به غیر از بدافزار Emotet، آزمایشگاه kaspersky از کشف انواع فایل های مخرب پنهان شده به عنوان اسنادی که حاوی اطلاعات مهمی در رابطه با ویروس کرونا است خبر داده است.

این بدافزارها به صورت فایل های متنی و ویدیویی (pdf، word و mp4) تا کنون مشاهده شده اند که حاوی دستوراتی هستند که موجب سرقت اطلاعات کاربر خواهد شد.

مردم نباید به شایعات دقت نمایند و خود را گرفتار اینگونه بدافزارها کنند زیرا مقامات بهداشتی در سراسر جهان در تلاش هستند تا از گسترش ویروس کرونا جلوگیری کرده و آن را از بین ببرند.

اگرچه پیام مشکوکی در قالب ایمیل و یا در پیام رسان های مجازی برای شما ارسال شد و از شما درخواست کردند فایل های ضمیمه ای که شامل دستورالعمل های ویروس کرونا است را باز یا دانلود نمایید

هرگز به آن پیام توجه نکنید و فایل های پیوست شده را باز نکنید تا گرفتار اینگونه بدافزارها نشوید.

تیم ما مطالب مفید و بروزی را در خصوص ویروس کرونا و راههای پیشگیری از بیماری کرونا جمع آوری کرده و در بخش سلامت سایت قرار داده است که در صورت تمایل می توانید از آنجا اطلاعات لازم را کسب نمایید.


منبع: سیستان نت

اطلاعات بیشتر

رضا پیری

کارشناس نرم افزار و علاقه مند به طراحی سایت و وردپرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا